Veysel Karani Hazretleri Cami Maketi Miniatürk'te

 

 

Geçen yıl İbrahim Hakkı Hazretleri’nin hocası için yaptırdığı türbenin maketi yine yapılan bir törenle Miniatürk’te açılışı yapılmıştı.

Açılışta İstanbul Valisi H. Avni Mutlu’dan Veysel Karani Camii’nin maketinin de Miniatürk’te yer alması için söz alınmıştı… Vali Avni Mutlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’a ricası çabucak yerine getirilmiş ve 7 Mayıs’a Veysel Karani Camii türbe maketi yetiştirilmişti.

Gayretli valimiz Ahmet Aydın’ın organize ettiği törene İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Başta olmak üzere Siirt Milletveki Osman Ören, Siirt Üniversitesi Rektörü Murat Erman, Veysel Karani Hazretleri’nin 59. kuşak torunu Barış Samir, İşadamı Ethem Sancak olmak üzere pek çok davetlinin katılımıyla muhteşem bir açılış yapıldı.

Açılış, Miniatürk’te verilen kahvaltı ile başladı… Kahvaltıdan sonra Suat Göztok Hoca’nın okuduğu Kuran-ı Kerim ve ilahilerden sonra Siirt Valisi Ahmet Aydın açılış konuşmasını yaptı… Desteklerinden dolayı İstanbul Valisi H. Avni Mutlu’ya teşekkür etti.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da Siirt’te görev yaptığını, manevi ikliminden etkilendiğini ve İstanbul’a Veysel Karani Hazretleri’nin maneviyatını şeklen dahi olsa taşımış olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Destekleriyle onur konuğu olarak açılışta bulunan İşadamı Ethem Sancak, Veysel Karani Hazretleri’nin kısa bir tarihini mezar hikayesini anlattı.

Veysel Karani Hazretleri’nin 59. kuşak torunlarından Barış Samir de kısa bir konuşmayla teşekkürlerini bildirdi.

Konuşmalardan sonra plaketler takdim edildi ve Miniatürk’teki maket açılışına topluca geçildi.

Yapılan dualardan sonra maket ziyaretçilere açıldı.

AÇILIŞ TÖRENİNE KATILANLAR (Hatırlayabildiğimiz isimler)

İstanbul Valisi Avni Mutlu, Siirt Valisi Ahmet Aydın, Ankara Vali Yardımcısı Nihat Nalbant Milletvekili Osman Ören, İşadamı Ethem Sancak, Siiyad Yönetim Kurul Başkanımız Vedat Sağlam, Veysel Karani’nin 59. Kuşak torunu Barış Samur, Siirt Üniversitesi Rektörü Murat Erman Ayhan Mergen (Siirt Kanal56)Sev Vakfı Başkan Yard Halil Zamur, Sider Dernek Başkanı Faruk Aykut, Yazar Mehmet Nuri Yardım, Remzi Şanlı, Muhdi Obut, Saim Yeşilsırma, M,Emin Ertekin, Sait Özkan, Necati Işıktaş, İsmail Ayyıldız, İsider Başkanı Eyüp Güzel, Ak Parti Fatih İlçe Başkanı Ahmet Hamdi Görk, Meclis Üyesi Abdülhamit Şeker, Tillo Dernek Başkanı Nimet Kaya, Suat Sevgili, Recep Saraçoğlu, Mithat Yümlü, Cengizhan Başaran,Remzi Şanlı, Hıfzullah Eryeşil, Süheyl Aydın, Mehmet Arvas, Sinan Özkaraaslan, Sabahattin Erkoyuncu ile Sivil Toplum Kuruluşlarımız ve pek çok seçkin hemşehrimizin katılımıyla yapıldı.

MİNİATÜRK İŞLETMECESİ M. SIDDIK YILDIZ

Ev sahiplerimizden biri de Tillolu hemşerimiz Mehmet Sıddık Bey’di. Davetlilerin her biriyle ayrı ayrı, hem kendisi hem de başarılı personeli ilgilendi. Teşekkür eder, hemşehrimizle gurur duyduğumuzu beyan ederiz.

 

SİİRT AKTÜEL HABER

 

 

About the Author

Vedat Saglam
2001 Yılında Fatih İlçesi Kadınlar Pazarı'nda 60'a yakın işadamı, akademisyen ve esnaf tarafından kurulan Siiyad, Ulusal ve yerel kanallarda Siirt tanıtım programları yaptı. Yüzlerce hemşehrimize nakdi ve ayni yardımları yaptı... Kurumsallaşma çalışmalarına devam ediyor...

Be the first to comment on "Veysel Karani Hazretleri Cami Maketi Miniatürk'te"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*