Çanakkale Şehitleri İçin Siirt’te Panel Düzenlendi

siirt_canakkale

Siirt Üniversitesi tarafından 18 Mart Çanakkale Şehitlerin ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri kapsamında Mimarlık Mühendislik Konferans Salonunda panel düzenlendi.
İstiklal Marşı ve saygı duruşunun okunmasının ardından, Çanakkale Şehitleri ile ilgili Şiirler, Çanakkale ezgileri konulu Müzik dinletisi ile devam eden Panele, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mustafa Ekincikli, Doç. Dr. Süleyman Özbek, Yrd. Doç. Dr. İsmail Cansız ile Siirt Üniversite Öğretim Üyeleri Yrd. Doç.  Dr. Şerif Demir,  Yrd. Doç. Dr. Abdulnasır Yiner, panelist olarak katıldı.
Panel’in Moderatörlüğünü yapan Yrd. Doç. Dr. Şerif Demir, Çanakkale Savaşının Türk tarihinin sembolü olan ve var olma mücadelesinin verildiği bir savaş olduğunu, bu savaşın aynı zamanda dünyanın da kaderini değiştirdiğini söyledi.
Gazi Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mustafa Ekincikli,  Mustafa Kemal Atatürk ile Çanakkale ve Çanakkale Savaşının Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına olan etkisi üzerinde durdu. Mustafa Kemal’in Türk insanında gördüğü fedakârlık ile Milli Mücadeleyi kafasında tasarladığını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin 1915 Çanakkale’de atıldığını belirtti.
Binlerce yıllık Türk tarihinde adına destan yazılacak birçok zafer olduğunu belirten Doç. Dr. Süleyman Özbek : “ Çanakkale Savaşı bir milletin sadece esarete sürüklenmeye çalışıldığı bir savaş değildir. Bu savaş azın çoka, mananın maddeye, mazlumun zalime karşı kazandığı bir zaferdir. Kurtarılan sadece vatan toprağı değildir. Kazanan Türk milletinin gururudur, kazanan Türk milletinin esaret tanımayan asil ruhudur.” dedi.
Program Çanakkale Şehitleri ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesi ile sona erdi.
Panele, Vali Yardımcısı Bünyamin Kuş,  Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, İl Emniyet Müdürü Metin Özkan, Kurum müdürleri, Akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.
SİİRT AKTÜEL HABER – SİİYADsiirt_canakkale

About the Author

Vedat Saglam
2001 Yılında Fatih İlçesi Kadınlar Pazarı'nda 60'a yakın işadamı, akademisyen ve esnaf tarafından kurulan Siiyad, Ulusal ve yerel kanallarda Siirt tanıtım programları yaptı. Yüzlerce hemşehrimize nakdi ve ayni yardımları yaptı... Kurumsallaşma çalışmalarına devam ediyor...

Be the first to comment on "Çanakkale Şehitleri İçin Siirt’te Panel Düzenlendi"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*