Botan Efsanesi İstanbul'da Efsane Yazdı

SİİRT VALİLİĞİ GÖSTERİ SANATLAR TOPLULUĞU BOTAN EFSANESİ, İSTANBUL LANSMANI İZLEYENLERİ BÜYÜLEDİ

 

Siirt’in binlerce yıllık tarihini, efsanelerini, kültürel dokusunu dansın diliyle anlatan Botan Efsanesi (Siirt Valiliği Gösteri Sanatları Topluluğu) İstanbul lansmanı Bahçeşehir Kültür Sanat  Merkezi’nde yaptı.

Ev sahipliğini Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın yaptığı geceye; Siirt Valisi Ahmet Aydın, Siirt Milletvekili Afif Demirkıran,    Osman Ören, İstanbul Vali Yardımcısı Hayrullah Sun, Başakşehir Kaymakamı Fatih Kocabaş, Kağıthane Kaymakamı Ahmet Akın Varıcıer, Siirtli iş adamları Haydar Sancak, Kuzu Grup’tan Özen Kuzu, Aydın Susam, Fuat Güvercin, Yılmaz Sevga,  SİİYAD Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Sağlam ve yönetim kurulu üyeleri, Fatih Belediye Başkan Aday Adayı hemşehrimiz Fikret Baydarman, Mehmet Çelik, Bürokratlarımızdan Yafes Bakırcı, Hasan Dal ile pek çok STK Temsilcileri, davetliler ve çok sayıda Başakşehir’li katıldı.

Siirtli öğretmen, öğrenci ve esnaflardan oluşan Botan Efsanesi, BKSM’de sahne performanslarıyla göz doldurdu. 45 kişiden oluşan Siirt Gösteri Sanatları Topluluğu,  halk oyunlarını tiyatral olarak sundu. BKSM’de izleyicilerin alkışlarla eşlik ettiği gösteride grup; Grani, Halef, Segavi, Karakistan, Kızlar, Huruke, Genimo, Helala, Maşallah, Bablekan, Govend, Çaçan, Kevanjer, Hazale, Dellocan ve Mizansel gibi Siirt yöresine ait oyunları sahneledi.

İstanbul’daki biletli ilk gösterisi olan Botan Efsanesi, oyunları yanında, kostümleri ile de beğeni topladı.

İsmini, Dicle Nehri’nin bir kolu ve yaşamın ilk yeşerdiği yerlerden biri olan Botan Çayı’ndan alan topluluk, Siirt Valisi Ahmet Aydın’ın himayesi ve destekleriyle 9 ay önce kuruldu. Botan Efsanesi, halk oyunları gösterisi şiirlere ve türkülere konu olan Botan Çayı’ndan başlayarak, astronomi bilimlerinin zengin değerlerine sahip olan Güneş Hadisesi’ni anlatan üç dilli şehrin kültürünü konu alıyor.

KARDEŞLİK VE BARIŞ MESAJLARI VERİLDİ

Gecenin sonunda selamlama konuşması yapan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal: “Bu kadar güzel bir gösterinin ardından konuşmak çok zor. Bu salon her zaman sizlere açıktır, tekrar sizi izlemek isteriz. Valimizi tebrik ederim. Kardeşlik bu olsa gerek. Bu gösteriyi izleyip de Siirtlileri sevmeyen olamaz” dedi.

Siirt Valisi Ahmet Aydın ise yaptığı konuşmada bu grupla ne kadar övünsek azdır, dedi. Vali Aydın sözlerini şöyle tamamladı: “Siirt’in yaşayan 3 kültürünü tanıtmak amacıyla Siirt Gösteri Sanatları Topluluğu’nu valiliğimiz bünyesinde kurduk. Siirt’in binlerce yıllık tarihini, efsanelerini günümüze dansla taşıdık. Bu büyük kültürü ne kadar tanıtsak azdır” dedi.

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal,  gruba destekleri için Vali Ahmet Aydın’a çiçek takdim etti. Başkan Uysal ve Vali Aydın grubunun Sanat Yönetmeni Sezgin Aydın’a çiçek  takdim etti. (hk.siirtvaliliği)

SİİRTLİLER BİR ARAYA GELDİ

Gecenin sunuculuğunu meşhur radyocu Afrikalı Ali yaptı ve Siirtli izleyicilerden büyük alkış ve beğeni aldı.

Siiyad Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Sağlam ve sempatik meşhur radyo sunucusu Afrikalı Ali

Uzun zamandır yapılmayan böylesine bir organizasyonda, bir araya gelemeyen pek çok Siirtli tekrar görüşme imkanı buldu.

Siirt’in çalışkan, gayretli Atom Karınca Valisi Ahmet Aydın’a teşekkür ederiz.

SİİRT AKTÜEL HABER

About the Author

Vedat Saglam
2001 Yılında Fatih İlçesi Kadınlar Pazarı'nda 60'a yakın işadamı, akademisyen ve esnaf tarafından kurulan Siiyad, Ulusal ve yerel kanallarda Siirt tanıtım programları yaptı. Yüzlerce hemşehrimize nakdi ve ayni yardımları yaptı... Kurumsallaşma çalışmalarına devam ediyor...

Be the first to comment on "Botan Efsanesi İstanbul'da Efsane Yazdı"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*