Vali Aydın'dan Eruh'ta Çıkan Petrolle İlgili Açıklama

Siirt Valisi Ahmet Aydın, Eruh ilçesi Bayıryüzü köyünde yer alan Doğu Sadak-1 petrol arama kuyusunda çıkan petrolün Sultan Abdulhamit’in 100 yıl önce hazırladığı petrol haritasındaki 12. bölgede yer aldığını söyledi.

Vali Aydın yaptığı açıklamada, bölgedeki petrol rezerv belirleme çalışmalarının hızla devam ettiğini belirterek, Mayıs ayında ikinci petrol kuyusunun da açılacağını ifade etti. Vali Aydın, “Burada yaklaşık günde üretilen 70 varil ham petrol tankerlerle Batman TPAO’ya taşınıyor. Bölgede yine Eruh ilçemize bağlı Ormanardı köyünde sondaj çalışmaları devam ediyor. Yapılacak testler sonucu elde edilecek veriler doğrultusunda yeni bir petrol kuyusunun da açılmasını ümit ediyorum” dedi.

Bölgenin makus talihinin değişeceğini aktaran Vali Aydın, “Yaklaşık 35-40 yıl önce İngiliz ve Amerikan firmalarının bölgede petrol arama çalışmaları yaptıklarını biliyoruz. Geçmişte Pervari ilçemizde Doğan ve Sarıyaprak köylerinde petrol kuyusu açılmış, terör olayları ile rezerv miktarının tam tespit edilememesi gerekçe gösterilerek kapatılmış. 20-30 yıl önce çok ekonomik olmayabilir ama petrol fiyatındaki artışla petrol çıkarılması günümüzde son derece önemli. Bu kapsamda petrol arama çalışmalarına yeniden başlanmasında fayda olacaktır. Bu bölgede araştırma şirketleri ve TPAO tarafından araştırma yapılmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Vali Aydın, çözüm süreci ile birlikte oluşun huzur ortamıyla bölgedeki petrol yatakları ile zengin yer altı madenlerinin çıkarılarak ülke ekonomisine katkı sağlanması için çalışmaların hızlandırılması gerektiğini sözlerine ekledi. – SİİRT

SİİRT AKTÜEL HABER

About the Author

Vedat Saglam
2001 Yılında Fatih İlçesi Kadınlar Pazarı'nda 60'a yakın işadamı, akademisyen ve esnaf tarafından kurulan Siiyad, Ulusal ve yerel kanallarda Siirt tanıtım programları yaptı. Yüzlerce hemşehrimize nakdi ve ayni yardımları yaptı... Kurumsallaşma çalışmalarına devam ediyor...

Be the first to comment on "Vali Aydın'dan Eruh'ta Çıkan Petrolle İlgili Açıklama"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*