reklam alanı reklam alanı reklam alanı reklam alanı

Başbakan Sayın Erdoğan ! İDO ‘yu Durdur…

Sayın  Başbakan Erdoğan İDO’yu DURDUR

Özelleştirme tarihin en başarısız özelleştirmesi olan İdo’nun, “dinamik fiyat” uygulaması ile halka büyük sıkıntı yaşattığı her halde ve  büyük ihtimalle bilginiz dahilindedir…

İstanbul’dan Bursa’ya, Yalova’ya, Esenköy, Armutlu ve Gemlik’e giden Siirtlilerden de çok büyük tepki almaktasınız Sayın Erdoğan…

Esenköy ve Armutlu’da yazlıkları olan çalışanların hafta sonları istirahat ve çocuklarının yanına dönmek için binmeye MECBUR ETTİĞİNİZ İDO’nun farklı fiyat uygulamaları Siirtlileri ve diğer müşterilerin kahır ekseriyetini bıktırdı, nefret ettirdi… Halkın ceybinden çıkan fazla ücretlerin! Hesabını kim verecek Sayın Başbakan Erdoğan !.. Zam ve zulümden en çok şikayet eden Sayın Enişte!.. BU HAKSIZ UYGULAMAYA dur demek FARZDIR zat-ı aliniz için…

Siirt Belediye Başkanlığı’nı neden kaybettiniz!… İstanbul’u da aynı sebeplerden kaybetmeniz kaçınılmaz olacaktır…

Halka kulak veriniz!.. Çevrenizdeki yağlı tabakaya değil Sayın Enişte Erdoğan !..

İDO Ortağa Hamdi Akın bile İSYAN ETTİ!..

Haksız zam yaptıklarını, dinamik fiyat uygulamasının doğru olmadığını söyleyen İdo’nun yüzde 30 ortağı Hamdi Akın, yapılan zam zulmünün doğru olmadığını, başarız olduklarını ve halktan büyük tepki aldıklarını itirafa etti.

 

İDO‘dan yüzde 130 zam

 

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) AŞ, Sirkeci–Harem arabalı vapur hattında yeni ücret tarifesine geçti.

 

Arabalı vapur ile seyahat eden cip sahipleri daha önce 6.5 TL öderken, bu fiyat yeni ücret tarifesine göre yüzde 130 artışla 15 TL’ye çıktı.

Otomobil ücretleri 6.5 liradan 8.5 liraya, motosiklet geçiş ücreti de 3.5 liradan 4.5 liraya çıkarıldı.

Geçiş ücretleri 2 bin 500 kilogramdan küçük kamyonetler için 12 TL, 2 bin 500 kilogramdan büyük midibüsler için 15 TL, 2 bin 500 kilogramdan büyük kamyonetlerde için de 20 TL olacak.

YOLCULAR ESKİ FİYATTAN

İDO‘dan yapılan yazılı açıklamaya göre, pazar günleri hariç her gün Harem’den sabah 07.00-10.00, Sirkeci’den ise akşam 16.00-21.00 saatleri arasında sadece araçlara uygulanacak tarifede yolcular, eski fiyat üzerinden seyahat edecek.

 

İDO özür diledi

 

İDO’nun yüzde 30 ortağı Akfen Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Benim de bilet alamadığım oldu, hata yaptık. Tüm yolculardan özür diliyorum” dedi.

SON dakika biletlerine uygulanan yüksek fiyat ve internet satışında yaşanan sorunlarla büyük tepki çeken İDO, tek fiyat uygulamasına döneceğinin sinyalini verdi. İDO’nun yüzde 30 ortağı Akfen Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Benim de bilet alamadığım oldu, hata yaptık. Tüm yolculardan özür diliyorum” dedi.

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, İstanbul Deniz İşletmeleri (İDO) yönetimi, yolculardan gelen yoğun tepkilerin sonucunda uyguladığı “dinamik fiyat” politikası yerine tek fiyat politikasına döneceğinin sinyallerini verdi. Son dakika biletlerinin çok yüksek fiyatlara satılması, internet üzerinden bilet alma konusunda yaşanan güçlükler gibi birçok nedenle tepki gösterilen İDO’nun yüzde 30 ortağı Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “İDO’da uygulanmaya çalışılan dinamik fiyat politikasında hatalar yapıldığını kabul ediyor ve özür diliyorum. Bu kadar tepkiyi hak etmedik ama ben yine de tüm yolculardan özür diliyorum. Yönetiminde bile olmadığım İDO’nun fiyat ve bilet satışı konusundaki aksaklıklarından sorumlu tutulmak beni çok üzdü. Ama yanlışlarımızı anladık, çözmek için bir eylem planı hazırladık. Cuma (yarın) gününden itibaren biletlerde tek fiyat uygulamasına geri dönüyoruz” dedi.

ZAM YAPMAYI BECEREMEDİKİDO’nun 16 Eylül’e kadar sürecek yeni bir kampanya başlatacağını söyleyen Akın, fiyatlar ve teknik aksaklıklar nedeniyle yaşanan sıkıntılı sürecin detaylarını Hürriyet’e anlattı. İDO’nun yeni kampanyasını ilk kez açıklayan Akın şöyle konuştu: “İDO’da Belediye döneminde ekonomi sınıfı 22 lira olan bilet fiyatını sadece yüzde 10 zamla 24 lira olarak sabitlemeyi planlayan bir çalışma yürütülüyor. Bunun dışında haftasonları yoğun talepten dolayı bilet fiyatının 26 lira olması planlanıyor. Ayrıca son dakika fiyatlaması, farklı koltuk fiyatı gibi tüm uygulamaları kaldırdık. Yeni fiyat tarifesi ve uygulamalar önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacak. Kısacası hakkımız olduğu halde zam yapmak istedik ancak bunu bile beceremedik.”

2 GÜN YAKINDAN İZLEDİMGeçen yıl, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı İDO özelleştirme ihalesini 861 milyon dolara kazanan Tepe-Akfen-Souter-Sera konsorsiyumu olmuştu. Konsorsiyumda Sera’nın yüzde 10, diğerlerinin yüzde 30 payı var. İDO’nun yönetim kurulunda bile olmadığını belirten Akın, “Gelişmelerden, krizin medyaya yansımasından sonra haberim oldu. Çok doğru başlamış bir proje haklıyken haksız duruma düştük. Ben de çok şaşırdım. Ben o süreçte iki gün üst üste İDO’ya gittim. Ne olup bittiğini öğrenmeye çalıştım. Önder Sezgi ve ekibinin çok iyi niyetli çalıştıklarını gördüm. Her gün kendim bilet almak üzere dışardan sisteme girdim ve bir keresinde ben de bilet alamadım. 16 Haziran’daki yönetim kurulu toplantısına bile girdim. Arkadaşlara, ‘Ne olur yolcunun hayatını kolaylaştırın, bunun için fiyat dahil ne gerekiyorsa yapın’ dedim. Ondan sonra oturduk fiyatları yeniden düzenledik.”

YÜZDE 20 DEVALÜASYON

Krizi fiyatlar açısından çok büyük fedakarlık yaparak aşmaya karar verdiklerini belirten Akın şunları anlattı: “Bir kere Türkiye’de döviz performansı açısından bakıldığında geçen yıldan bu yana yüzde 20 devalüasyon oldu. Dolar geçen yıldan bu yana yüzde 20 değer kaybetti. Biz İDO’ya 900 milyon dolara yakın para ödedik. Euro 1.50 iken aldığımız borcumuzu şu anda Euro’nun 1.80 olduğu bir ekonomik ortamda ödüyoruz. Hesapladığınızda tam yüzde 20 devalüasyon oldu. Biz TL olarak gelir elde ediyoruz ve borcumuzu dolar olarak ödüyoruz. Eğer bu işletme belediyede olsaydı belediye yüzde 10 enflasyon ve yüzde 20 devalüasyondan dolayı zaten zam yapacaktı. Haklı olduğumuz halde bu zammı bile yapamaz duruma düştük.”

Yolcu oranı yüzde 2 düştü

BU tür dinamik fiyat uygulamalarının aslında yolcu kapasitesini artırmaya yönelik olması gerektiğini söyleyen Hamdi Akın, “Ancak durum İDO için böyle olmamış. Yolcu sayısı artmamış. Aslında yönetimin bu durumda hemen uyanması gerekiyordu uyanmamış. Bu yılki planlara göre ilk 6 ayda yolcu sayısında yüzde 2, bütçede de yüzde 4 düşüş var. Tam bir yıl önce devraldık. 2011’de yüzde 2 artış yakalamışız yolcu sayısında” dedi.
Aksaklıkların ikinci köprünün tadilatı nedeniyle trafiğe kısmen kapatılmasının ardından iyice arttığını belirten Akın, şunları anlattı: “Yolcular İDO’ya bu kadar birden yönelmeselerdi belki sorunlar yine çözülürdü. Ama iyi oldu. En azından ben farkına vardım.”

İYİ NİYETLİ BİR PROJEYDİ

İYİ niyetle başlamış, sürekli ve önceden plan yapan yolcuya avantajların sunulduğu iyi bir uygulama olduğunu kaydeden Hamdi Akın projenin yürümemesinin sebeplerini şöyle açıkladı: “İDO’yu hergün kullanan, sürekli yolcunun daha avantajlı olduğu, önceden plan yapıp biletini önceden alan yolcunun avantajlı olduğu ve son dakikada da bilet alanın bunun bedelini ödediği tıpkı havayolu şirketlerinin yaptığı bir sistemdi bu. Bugün her alanda önceden alım yapan müşteriye avantaj sunuluyor. Fakat burada hem İDO yolcusunun böylesi bir dinamik fiyatlamaya hazır olmaması hem de kurulan sistemin teknik altyapısının yetersizliği tüm bu sorunlara neden oldu. Ancak biz sorunların fazla büyümesine müsaade etmeden yeni bir eylem planı hazırladık.”

İNGİLİZ ORTAKTAN DESTEK GELDİ

TÜM bu yaşananların İngiliz ortak Souter Investmensts Başkanı Brian Souter’e de yansıdığını söyleyen Hamdi Akın, şunları kaydetti: “Brian bu süreçte tamamen bizi destekledi. Aslında dinamik fiyat politikasının kaldırılmasını desteklemeyeceğini, çünkü kaldırılırsa bir daha getiremeyeceklerini belirtti. Ancak bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak için yapılması gerekenin bu olduğunu söyledik, kabul etti. Aslında erken rezervasyon olması lazım, sürekli kullananların avantajının olması lazım. Bizim bir takım sempatik hareketlerimizin olması lazım. Tüm bunları ortaya daha iyi koymalıyız. Bu süreçte bir sürü iyi şey yaptık,
para kazanmadan yatırım yaptık ama sonuçta bunları anlatamadık.

EURODİZEL’LE GELEN 68 MİLYON TL’LİK EK MALİYET

ASLINDA bir çok açıdan zarar etmelerine rağmen, bunu gidermek için zam yapma yoluna gitmedikleri halde, ‘kazık atan’ şirket konumuna düşmelerinden büyük üzüntü duyduğunu söyleyen Hamdi Akın, şöyle konuştu: “Bizim aslında devraldığımızdan bu yana dövizdeki yükselişin dışında bir de hükümetin aldığı kararlardan dolayı çok büyük maliyet artışımız oldu. Biz İDO’yu aldığımızda deniz otobüslerinde kırsal yakıt kullanılıyordu. Şimdi ise, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yaptığı değişiklikle bize de euro-dizel yakıt kullanma zorunluluğu getirildi. Euro-dizel’e geçtiğimiz için aradaki maliyet farkı yıllık 68 milyon TL. Ve şu anda hükümetin aldığı bu kararla bize yansıyan ek maliyeti biz ne yazık ki yolcu fiyatlarımıza yansıtıp sonuç alamıyoruz. Çünkü bu süreçte hatalar yapıldı. Şu anda zararına çalışıyoruz. Normalde bizim yüzde 40’a yakın zam yapmamız lazımdı.”

BU YIL KAYIP, GELECEĞİ KURTARMAYA ÇALIŞIYORUZİDO’da fiyat krizinin etkilerini silene kadar artık zam yapmadan çalışmak zorunda olduklarını söyleyen Hamdi Akın, şöyle devam etti: “Bu kötü şöhreti silinceye kadar çalışmamız lazım. İçinde bulunduğumuz psikolojik durumu anlatmama gerek var mı bilmiyorum. Maliyet artışlarına rağmen gereken zammı yapmadık ama yine de kazıklayan şirket konumuna düştük. Bu arada özeleştirimizi de yaparak, hatalarımızı da kabul ediyorum. Ve bu hatanın bedelini de fazlasıyla ödedik. Bu yıl bizim açımızdan kayıp. Ama şirketi aldığımıza pişman değiliz. Önemli olan geleceğimizi kaybetmemek. Kötü şöhretle bütün bir geleceği kaybedebiliriz. Çünkü herkesin aklında bu kötü yorumlar kalacak. Bu süreçte pahalıya bilet alanların yanı sıra ucuza da bilet alanlar oldu. Ama onların sesi çıkmıyor. Demek ki biz yeteri kadar ucuza bilet satamamışız ki arkamızda bir destek grubu oluşturamamışız.

http://www.sabah.com.tr/Turizm/2012/07/19/ido-ozur-diledi

 

İDO’nun CEO’su Önder Sezgi Zamları Savundu !..

Uygulamaya koyduğu yeni tarifelerle ve satış sistemi nedeniyle şiddetle eleştirilen İDO’nun CEO’su Önder Sezgi, “Gizli zam yapan şirket imajından sıyrılmak için şikayet edilen konularda ısrarcı olmayacağız. Koltuk seçimi için istediğimiz 1 lira olay yarattı. Şikayetlerin ardından koltuk seçimi işlemini ortadan kaldırdık. Otomobiller için hafta içinde sabit fiyata geçtik. Bunu Bandırma’da yayalara da uygulayabiliriz” dedi.

Biz maliyetine taşıyoruz, Bursa’ya başarılar dileriz

İDO’nun yoğun eleştirilerle karşılaştığı bu dönemde, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin BURULAŞ bünyesinde deniz otobüsü işletmeciliğine başlamak için hazırlıklar yürütmesini de değerlendiren İDO CEO’su Önder Sezgi, “Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlıklarından haberdarız. Bu faaliyete başlamak isteyen herkese başarılar. Biz maliyetine, günde 6-7 bin yolcu taşıyoruz” dedi.

Bandırma’da yolcuya da sabit fiyat geliyor

İstanbul-Bandırma arasında otobüs seferlerinin 45 liraya mal olduğuna dikkat çeken İDO CEO’su Önder Sezgi, “Bu hatta otobüsle yolculuk 6 saat sürüyor. Biz ise Bandırma’ya 43 lira ortalama fiyatla, 1 saat 50 dakikada yolcu taşıyoruz. Buna rağmen Bandırma yaya yolcu seyahati ile ilgili sabit fiyat talepleri geliyor. Sürekli bu hatta seyahat eden yolcularımız için sabit fiyata dönülmesi yönünde de bir adım atabiliriz” dedi.

Hafta içi sabit fiyat

ATILAN geri adımla birlikte hafta için otomobiller için sabit fiyat uygulamasına başladıklarını vurgulayan Sezgi, şu bilgileri verdi: “1 Temmuz-15 Ağustos tarihleri arasında otomobil ücretlendirmelerinde sabit fiyat başlattık. Özelleştirme öncesi dönemdeki fiyatların da altında sabit fiyat uygulayacağız. Pazartesiden perşembe gününe kadar haftaiçi dört gün Pendik-Yalova 51 lira, Yenikapı-Yalova 59 lira, Yenikapı-Bursa 75 lira ve Yenikapı-Bandırma 85 lira.”

(Hk. http://oku.on5yirmi5.com/haber/guncel/olaylar/95489/idodan-elestirilere-yanit-geldi.html)

 

 

 

Filed Under: Haberler

Tags: , , , , , , , , , , ,

Yazar Hakkında

İstanbul Fatih İlçesi Kuruluş 2001 www.siiyad.com www.siirtlilerdernegi.com siiyad@hotmail.com

Yorum yazabilirsiniz
Kullanıcı resimi istiyorsanız, Gravatar'a üye olup resim seçmelisiniz.

Cheap Holiday