reklam alanı reklam alanı reklam alanı reklam alanı

Mehmet Efe, Öğretmenlerini Yine Unutmadı

Siirt Üniversitesi (SÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Genel Sekreteri, başarılı ve aktif bürokrat hemşerimiz Mehmet Efe, Öğretmenler Günü nedeniyle emekli öğretmenlere yemek verdi.

Yemekte konuşan Efe, emekli öğretmenlerin onuruna verdiği yemeği geleneksel hale getirdiğini ve bu yıl üçüncüsünü düzenleyerek bu mutluluğunu paylaştığını söyledi.

Hepimizi büyük emeklerle ve fedakarlıklarla yetiştiren öğretmenlerimize saygı, öğretmenlerimize vefa ile ilgili yıllardır Hz. Ali (R.A)’nin “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” vecizesini söylediğini belirten Efe, “Bence, bir talebenin hocasına hürmetini en güzel ifade eden yaklaşım İbrahim Hakkı Hazretleri’nin İsmail Fakirullah Hazretleri hocasına sergilediği yaklaşımdır. ‘Doğan ilk güneş Hocamın baş ucuna konmadıktan sonra o güneşi neyleyeyim!’ sözü,felsefi derinliği de olan müthiş bir yaklaşımın ve öğretmenine saygı konusundaki asil duruşunun ifadesi olmuştur. Bunu sadece sözden ibaret bırakmayıp “Işık Hadisesi” yle esere dönüştürmesi O’nun bu konudaki farklılığının başka bir simgesi olmuştur ” dedi.

Gerek öğretmene saygı temasının, Siirt-Tillo’dan yükselmiş bu değerler temelinde, gerekse anne sevgisinin, yine Siirt-Ziyaret’ten yükselmiş Veysel-Karani Hz.’nin anne sevgisi temelinde; dini dili,ırkı,cinsiyeti ne olursa olsun bütün dünya insanlarıyla paylaşılabilecek evrensel boyutları olduğunu ve bunları evrensel bir dille, ulusal ve uluslararası boyutlar da katarak, profesyonel bir formatta, tüm kamuoyuyla birlikte, düzeyli bir festival düzeyinde işlenerek tüm insanlıkla her sene daha da geliştirilebilecek etkinliklerle işlenebileceğini ve tüm insanlıkla paylaşılabileceğini, kutlanabileceğini yıllardır söylediğini belirten Efe, “Çünkü herkes ya öğretmendir, ya da öğrenci olmuştur; ya annedir, ya da çocuk olmuştur.” dedi.

Üç yıl önce 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde ilkokulda okuduğu zamandaki tüm öğretmenleriyle yine bu mekanda buluştuğunu ve değerli emeklerinden dolayı minnettarlığını küçük bir teşekkürle ifade etme şansını yakaladığına da vurgu yapan Efe, “Yine geçen sene, ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerimi davet etmiş, değerli basın mensuplarıyla birlikte bu özel günlerini kutlamıştık. Bu sene de çok şükür, protokolden, bürokrasiden, sivil toplum kuruluşu başkanlarından ve basın mensuplarından oluşan 30 değerli davetliyle beraber yine büyük çoğunluğu emekli 30 kadar öğretmenimizin (Hayrettin Sürücü, Fikret Eteker, Selim Güldoğan, Neşet Eteker, Nedim Erkurt, Nezir Tez, Sururi Demir, Vahdettin Ecevit, İzzettin İçin, Ramazan Kızılkan, Hifzullah Eren, Sabahattin Marakçı, Hasan Yel, Emin Topçu, Tekin Dülek, Saim Genç, Raci Kılıçer, Cahit Demir, Misbah-ul Münir Fakirullahoğlu, Şükrü Erden gibi) öğretmenler gününü kutluyoruz ve bu da bizleri çok mutlu ediyor. Bizlere büyük emekleri geçmiş çok değerli öğretmenlerimize gerçek anlamda hakkını verebilmek imkansız elbette,çünkü onlar herşeyin en güzeline layıklar. Ama kendilerine bu küçük teşekkürümüzü kabul buyurdukları için ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu sene çok daha geniş kapsamlı ve geliştirilmiş bir program gerçekleştirmeyi hedefleyen Efe’nin, düğününün yakın zamana denk gelmesi sebebiyle istediği programı bu seneki Öğretmenler Günü’ne yetiştiremediği öğrenildi.

Milli Eğitim Müdürü Kanber Kızbaş ise öğretmenin sınıfta yönetici, eğitici, öğretici, pedagog ve kılavuz olan kişi olduğunu ve öğretirken aklını fikrini vicdanını ve maneviyatını kattığını ifade etti. Yemeğe, emekli öğretmelerin ile beraber Emniyet Müdürü Recep Güven ile eşi ve aynı zamanda kendisi de bir Öğretmen olan Nurdan Güven, Müftü Faruk Arvas, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Nedim Kuzu, Esnaf Sanatkar Odaları Birliği Başkanı M.Rıfat Ayyıldız, Memur Sen Siirt İl Başkanı Mehmet Beşir Özyeşil, Siirt İmam-Hatip Mezunları Derneği Başkanı Necmettin Çiçek ve diğer davetliler katıldı. (siirt56)

 SİİRT AKTÜEL HABER

Filed Under: Güncel

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar Hakkında

İstanbul Fatih İlçesi Kuruluş 2001 www.siiyad.com www.siirtlilerdernegi.com siiyad@hotmail.com

Yorum yazabilirsiniz
Kullanıcı resimi istiyorsanız, Gravatar'a üye olup resim seçmelisiniz.

Cheap Holiday