reklam alanı reklam alanı reklam alanı reklam alanı

TRT 6 Siirtliler Gecesi Muhteşem Oldu

 

İstanbul Valiliği’nin vermiş olduğu katkılarla Derneğimiz SİİYAD’ın haftalar süren hazırlıklarıyla TRT 6 da sanatçı ve sunucu Aydın AYDIN’ın yüksek performansıyla gerçekleştirilen SİİRTLİLER GECESİ tek kelime ile MUHTEŞEM geçti.

Siirt Valisi Sayın Musa Çolak ile yaptığımız görüşmeler ve sağladıkları katkılarla Siirt’in yerel ürünleri olan battaniye, kilim, heybeler temin edildi.  Siirt Zübeyde Hanım Lisesi folklor ekibi ve Derneğimizin özel isteğiyle Siskav’ın sanatçıları olan Cengiz Tan ve Lütfü Turşak programa dahil edildi.

Siirt İl Kültür Müdürümüz Remzi Uslu’nun yüksek gayretleriyle Siirt ayağı mükemmel bir şekilde hazırlandı ve Sabiha Gökçek Havaalanı’na intikal ettirildi.

Gönderdiğimiz araçla Siirt ekibi alındı ve Taksim’deki otellerine yerleştirildi.

Siiyad Yönetim Kurulu Başkan Vedat Sağlam ile Yönetim Kurulu Üyeleri Halil Zamur, Cengiz Danış, Aydın Susam, İbrahim Zamur, Ömer Ekin, Denetleme Kurulu Başkanımız Oktay Yalım, İsmet Işık,  Remzi Ekin, Murat Gezen, Yılmaz Atakan ve Siirtli Özkan’ın yaklaşık on gün önce başlattığı alt yapı çalışmalarıyla, Siirt yemekleri ve ürünleri hazırlandı.

Fatih Kadınlar Pazarı’nda Uğur Büryan Salonu sahibi Remzi Örkmez’in hazırladığı birbirinden güzel ve nefis Siirt yemekleri (Perive, Cokat, Siirt Dolması, Kifte, Kitel) en güzel şekilde sunulmak üzere gecenin yapılacağı pazar günü hazır hale getirildi.

Derneğimiz yönetim kurulu üyelerinden Ömer Ekin’in hazırlattığı Siirt çorbaları (Şorbıt Zahter, Şorbıt Basal, Irk, Sint) ile menü zenginleştirildi.

Hacışefikoğulları”ndan Memiş ve Cemal kardeşlerden temin edilen İğbeys Keek, Fıstık, Gizven, Siirt Peynir çeşitleri, bizer şimmem (kavun çekirdeği) menüye eklendi. Bu arada rebes ve benzeri Siirt’te yetişen bir kaç çeşit yeşillik de eklendi.

Tekbir Pide Salonu sahibi Rauf Usta’nın Siirt tırnaklı pide ve lavaşı da menümüze, ürünlerimize renk kattı.

Siirt’ten Avcı Kuruyemiş’ın sahibi Nihat Avcı’nın gönderdiği fıstıklar sergilendi ve gece sonunda adeta kapışılarak bir anda tüketildi.

Gecemize katılamayan Siirt Valisi Sayın Musa Çolak’a teşekkür ederiz. Sağladığı mükemmel destekler, telefonla yaptığımız görüşmelerde katlanarak büyüdü.

Siirt Belediye Başkanımız Selim Sadak ile yurt dışına çıkacaklarından dolayı katılamayan Sayın Musa Çolak’ın gecemize gönderdikleri mesaj büyük alkış aldı.

İstanbul Valisi ve ayrıca Siirt’te de valilik yapmış Sayın Hüseyin Avni Mutlu’ya yaptığımız davete karşılık olarak gecenin başlayacağı vakitlere yakın, bizzat Başkan Vedat Sağlam’ı arayarak teşekkür etmesi ve aynı gece Bakanlar ile birlikte olacağından katılma şansının pek olmadığını, yine de büyük memnunluk duyduğunu ve tüm hemşerilere en derin sevgi ve selamlarını sunması büyük incelikti. İstanbul Valimize teşekkür eder, manevi desteklerinden dolayı minnettarlığımızı sunarız.

HAZAL ve EMİRKAN

Programa davet ettiğimiz Siirtli Ulusal Sanatçılardan Hazal, belindeki rahatsızlığından dolayı üzülerek katılamayacağını özür dilerek belirtti. Daha önce yaptığımız salon ve televizyon gecelerine katılan Hazal’a acil şifalar diliyoruz. Canlı yayına katılmak istediğini ve katılamadığından dolayı üzüntülerini paylaşmak istediğini söyleyen Hazal bu isteği program yönetmeni tarafından yoğunluktan dolayı gerçekleşmedi. Ayrıca Emirkan Almanya’da olduğundan dolayı katılamayacağını, nazik davetimizden dolayı teşekkürlerini bildirdi ve tüm hemşehrilerine selamlarını saygılarını iletti.

Hazal’ın manejeri Perihan Balcı ise, profesyonel tecrübesiyle gecenin yapılacağı tüm günü bizlerle geçirdi ve büyük yardımlarda bulundu. Sayın Balcı’ya teşekkür ederiz.

İSTANBUL VALİSİ HÜSEYİN AVNİ MUTLU

Davetimize çok büyük nezaket örneği göstererek Siiyad Başkanı Vedat Sağlam’ı arayarak teşekkürle karşılık vermesi büyük manevi destek oldu. Aynı gece iki bakan ile birlikte olacağını ama canlı yayına memnuniyetle katılabileceğini söylemesi takdirle karşılandı. İstanbul Valimiz Sayın Mutlu’ya teşekkürlerimizi arz ediyoruz.

 

GECEYE KATILANLAR

Siirt Vali Yardımcısı Mustafa Pala, Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, Siirt Üniversitesi Rektörü Recep Ziyadanoğulları, Bir önceki dönem Milli Eğitim Bakanlarımızdan Hüseyin Çelik’in kardeşi Doç. Dr. Mehmet Çelik, İl Başkanı Ali İlbaş, Merkez Başkanı Adnan Efe, Dernek ve Vakıf başkanları, İşadamları (Uysal Soysal, Abdülhamit Şeker, Serkan Kebapçı, Yılmaz Soysal), Muhafazakar Demokratlar Başkanı Akif Işık, Zeki Akyüzlü, Ömer Faruk Sualp, Dünya Kan Şampiyonu Erdal Soysal, Organizatör Perihan Balcı ve gerçekten adını sayamayacağımız çok değerli işadamı hemşerilerimiz katıldılar.

SALON MUHTEŞEMDİ

Siiyad Yönetim Kurulu’nun yaklaşık on gün önce, Siirtlilerin yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde yaklaşık 4000 adet el ilanı şeklinde davetiye bastırtarak dağıttırdı. Ayrıca renkli A4 ve A3 ebatlarında gece daveti ilanları her yere astırdı. İnternet siteleri, Facebook ve Twitter gibi iletişim kanalları kullanılarak duyurular geniş kitlelere ulaştırıldı.

SANATÇILAR

Tamamı Siirtli olan Deniz Toprak, Necati Işıktaş, Rauf Evin, Cengiz Tan, Lütfü Turşak, Zakir Zeren ve Siirtli Özkan’dan oluşturulan ekip salonu adeta inletti, oynattı.

Yapılan çalışmalar sonucu 500 kişilik seyirci salonu hınça hınç doldurdu. Oturulacak yer kalmayınca seyirciler yerlere hatta, protokol önüne oturdu. Salona giremeyenler dışardaki ekranlardan geceyi izlediler.

TEŞEKKÜR

Siirtimizin tanıtılmasında emeği geçen başta Siirt Valisi Musa Çolak’a, Vali Yardımcımız Mutsafa Pala’ya, Siiyad Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerine ve özellikle Mustafa Zamur,  İsmail Ayyıldız, Emin Benek ve Hüseyin Zariç kardeşlerimize maddi ve manevi destek ile çalışmalarından teşekkür ederiz.

PROGRAM SUNUCUSU AYDIN AYDIN

Çepir Programı sunucusu Aydın Bey’in defalarca teşekkürü ve tebrikleri ile muhatab olduk. Rayting rekorları kıran Siirtliler Gecesi’nden dolayı fazlasıyla memnun kalan ve defalarca, program sonrası da arayarak teşekkürlerini sunan Sayın Aydın’a bizler de gösterdiği yüksek performanstan dolayı teşekkür eder daha iyi programlar yapmasını dileriz.

TRT 6 Çepik Programı Yapımcısı Metin Yiğit’e, yardımcıları Veysel Çamur’a, Abdülhalık Tutuş’a teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

PLAKETLER

Program sonunda SİİYAD’ın hazırladığı üç plaket ve Siirt Valiliği’nin getirdiği TRT 6 yazılı pano ile tiftikten yapılı ayyıldız bayrağımız sunuldu.

TRT 6’ya Metin Yiğit şahsında çalışanlarına verilmek üzere tiftikten mamul panoyu Siirt Vali Yardımcısı Mustafa Pala Bey verdiler. Aydın Aydın’a Türk Bayrağı pano verildi. SİİYAD’ın plaketini de Aydın Aydın’a veren Sayın Pala büyük alkış aldı.

Necati Işıktaş’ın sanat yılının 45. yılı münasebetiyle yine Siiyad tarafından hazırlanan plaketi Sayın Afif Demirkıran verdi.

Siirt ilinin adını kan vererek duyuran ve örnek olan Dünya Kan Şampiyonu Erdal Soysal’a ise plaketini Siiyad (İstanbul Siirtliler Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Sağlam verdi.

Son olarak tüm protokol ve folklorcular halay çekti ve program kapandı.

SONUÇ OLARAK

Siirt Valiliği’nin katkılarıyla SİİYAD’ın organize ettiği Siirtliler Gecesi MUHTEŞEM geçti. Çepik programı olarak yapılan en iyi gece olduğu hem yapımcısı hem sunucusu tarafından defalarca söylendi.

Siirt’in zenginliğini, birlikteliğini, beraberliğini muhteşem ve mükemmel bir şekilde vermekten, sunmaktan dolayı mutlu olduk.

İstanbul içi ve İstanbul dışından aldığımız onlarca tebrik telefonu gururumuzu okşadı. Bizleri daha iyisi için cesaretlendi.

Tüm Dernek ve Vakıflarımıza ulaşmaya çalıştık ve davet davet ettik. Gelenlere, Alere’su Ve’l Ayn dedik. Gelemeyenlere de inşallah bir dahaki sefere diyoruz.

SİİYAD YÖNETİM KURULU

Resimleri Büyütmek İçin Üzerini Tıklayınız

 

Filed Under: GüncelHaberler

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar Hakkında

İstanbul Fatih İlçesi Kuruluş 2001 www.siiyad.com www.siirtlilerdernegi.com siiyad@hotmail.com

Yorum yazabilirsiniz
Kullanıcı resimi istiyorsanız, Gravatar'a üye olup resim seçmelisiniz.

Cheap Holiday